Welcome to my art, which is created with inspirations from life and the seasons of nature.
I paint paintings and watercolours. Walking in the forest can provide impulses for inner peace, and it brings back memories of past experiences on life's journeys. These inspirations I paint out, like paintings on canvas.
Colors, like mixed sweets, can also occur in other ways in the paintings than they are naturally created in nature.
In some paintings, this can give a surreal atmosphere which leads to a form of abstraction both in expression and in the choice of powerful color combinations.
My art can be seen in my studio in Copenhagen city. Rørholmsgade 6. kld.tv 1352 Copenhagen. There is open every sunday 12-16 and feel free to make an appointment.
Lyngby Storcenter 1612 1.sal, Kongens Lyngby? Fra 31-maj-2021 til 20-jun-2021
Udstillinger
Companies and private collectors since 1990.
Kontakt kunstneren
Kunstsamlingen har ingen relation til salget eller eventuelle uoverensstemmelser.
!! Dit kunstkøb går ubeskåret til kunstneren !!
Smeltende indlandsis - Grønland
1.200 DKK
Artist:
Mette Hansgaard
Width:
20 cm
Height:
20 cm
Maleri inspireret fra Sydgrønland. Indlandsisen smelter og her er det malet som akrylmaleri på lærred. Lille maleri indrammet med en rustik sølvramme - der følger med. Maleriet er i turkis arktis blå, hvid og gyldne farver. Malet af Mette Hansgaard, der har atelier i Kunstnergaden i København
Maleri malet som akrylmaleri på lærred. Birkeskovens hjerte er inspireret fra birkelunden på Amagerminoen på Amager. Maleriet måler 120 x 100 cm og har et smukt og roligt lys. I lyset former der sig et hjerte, jo mere man ser på billedet. Maleriet kan ses i København og leveres med fragt i Danmark for købers regning og efter aftale.
Maleri på lærred malet som akrylmaleri af kunstner Mette Hansgaard. Maleriet er malet i et grafisk udtryk, der giver et moderne bjerglandskab på lærred. Maleriet er malet i brune, mørkeblå og cyan farver. I motivet skabes der kontakt til fantasien imens beskueren kigger på kunsten. Maleriet måler 80 x 60 og har lige nu en hvid ramme på. Den kan ændres efter aftale. Maleriet leveres i hele Danmark. Landskaber med bjerge er inspireret fra Mettes bjergvandringer i Europa.
Moderne Landskabsmaleri af Mette Hansgaard. Malet som akrylmaleri med en akrylmaling på lærred. Maleriet måler 80 x 60 cm og er lige nu indrammet med en hvid ramme. Maleriet er malet i grønne og forskellige blå nuancer. På bjergtoppen er der sne og man kan se langt bagud. I landskaber dukker finurlige abstrakte figurer op, som inspirere til at bruge din fantasi. Maleriet kan ses i Galleri H i Rørholmsgade 10.
Den is - det hjerte - der smelter, kommer ikke tilbage
7.000 DKK
Artist:
Mette Hansgaard
Width:
80 cm
Height:
90 cm
Maleri inspireret fra Grønlandsekspedition fra september 2022. Et hjerte af is, der i indlandsisen. Smelter gradvist mens klimaet bliver varmere. Ser du hjertet, der smelter på toppen af indlandsisen. Det hjerte, der smelter, bliver ikke helt igen. på mhkunst.com kan du læse om min kunst og klimaekspedition til Grønland. Her var jeg frivillig i et skov projekt og fik mulighed for at vandre over indlandsisen.
Skovens gyldne dag, er en hyldest til efterårets farver. Maleriet er sanseinspireret og malet efter oplevelsen af efterårs bladenes raslen af træer. Maleri af Mette Hansgaard malet i 2021. Akryl maleri på lærred 100 x 100 cm.
Kan lånes på prøve, inden du beslutter dig efter særaftale med kunstneren.
Birkeskovene fra de danske skove er inspirationskilden til Mettes landskabsmalerier af naturen. De er malet i egen fortolkning og med en teknik, der minder om akvarelmaling. Maleriet er malet som akrylmaleri på lærred. Det er et større maleri, så ønsker du andre størrelser kan kunstnere kontaktes for bestillingsarbejder.
Fortæl kunstneren hvem du er